Bu kitabı okuduktan sonra beslenme konusunda yaptığınız yanlışlardan vazgeçip, daha güzel, daha mutlu ve daha sağlıklı beslenmeyi keşfedeceksiniz.

Hiçbirimizin parmak izleri bile birbirine benzemezken, sanayi tıbbının sonucu olarak, hepimize dayatılan aynı formül çözümlerle, aynı beslenmelerle şifaya kavuşmamızı bekleyen zihniyete karşılık Hüseyin Nazlıkul bize yıllar önce unuttuğumuz bir kavramı yeniden hatırlatıyor:

Ne kadar eşsiz ve özel olduğumuzu…

Yüzyıllar öncesinde Hipokrat “Hastalık yoktur, hasta vardır” dediğinde 21. yüzyıla gönderme yaptığını elbette biliyordu.

Hüseyin Nazlıkul ile Tijen Acarkan vücudumuzu fizik bedenin ötesinde, enerjisel, mental, sezgisel ve ruhsal boyutuyla bir bütün olarak ele alıyor; latent asidoz, disbiyoz, genç ve zinde kalmak, kaliteli yaşam, stres ile mücadele, sağlıklı cinsel yaşam için beslenme önerileri, antioksidanlar ile yaşlanma karşıtı yaklaşımlar, kinesiyolojiye göre beslenme, regülasyon tıbbı, besin duyarlılığı gibi daha önce değinilmemiş konulara açıklık getirerek önümüze yeni bir yaşam biçimi sunuyor.

Fizik bedeni çevreleyen enerji beden vücut hakkında bizim bildiğimizden çok daha fazla bilgiye sahip olup yaşadığımız olayların, aldığımız her besinin bilgisi eklemler ve kaslarda kayıt altında tutulmaktadır. Vücudumuza aldığımız bize yaramayan bir besin, enerji bedende tıkanıklık yaratarak eklem ağrıları ve gerginliklere yol açacaktır. Oysa ReviQuant ve basit kinesiyolojik kas testleri ile kendi şifa yolumuzu bulabiliriz.

Bağırsaklarımızda var olan, flora dedğimiz yaşayan mikroorganizmalar topluluğu bizim için yaşamsal öneme sahip olup dışarıdan almamız gereken probiyotik ve prebiyotik ajanlar yardımı, doğru beslenme ve yerinde ilaç kullanma ile korunması gereken bir alandır. Yaşamın dengesi bağırsak florasının dengesiyle olacaktır…

“Kendimizle ve diğerleriyle kuracağımız ilişkiler ancak sevginin varlığında sağlıklı bir zeminde yeşerebilecektir” diyen Hüseyin Nazlıkul, Tijen Acarkan ile birlikte katkı maddeli elmayı yedikten sonra yüzyıllık uykuya dalan prensesi uyandırmak için, Güzel, Mutlu ve Sağlıklı - Holistik Beslenmeyi Keşfet adlı kitabını hepimize sevgiyle gönderiyor…

KİTAP YORUMLARI : 

Ebru OKTAY

Tıp fakültesinin son yılında okurken belli bir konuda adeta yüksek lisans tezi kıvamında bir seminer hazırlar ve kurula yazılı-sözlü sunardık. Benim konum beslenmeydi. Koca tahtaya BESLENME yazıp bütün sağlıklılık yollarını  buna bağlı oklarla göstermiştim. Sunumu beğense de hocam," herkes kendi konusunu en önemli bulur biraz abartmışsın" demişti. Hayattaysa kulakları çınlayarak beni hatırlasın ve sevgili meslektaşım Dr. Tijen Acarkan'ın "Güzel, Mutlu Ve Sağlıklı" kitabını okusun isterim. Doğuştan getirdiğimiz özelliklerimiz de dahil olmak üzere tamamen içimize aldıklarımızla bir ruhsal, fiziksel beden oluşturduğumuz; yaşamamızın her adımının da bundan direkt etkilendiği gayet açık bir dost diliyle anlatılmış bu kitapta. Bir arkadaşınızla konuşur gibi okuyup kolayca "sindirebileceğiniz" türden. Aklına emeğine sağlık Tijen'ciğim.

Zeynep TOSUN

Dış bedenimize gösterdiğimiz özeni, iç bedenimize de göstermemiz gerektiğini gayet anlaşılır bir dille öğrenmemi sağladı bu kitap. Harika lezzetlerin de yanıbaşımızda, yapılabilir kolaylıkta olduğunu görmekte, bu kitabın biz okurlara sunduğu başka bir ayrıcalık. 

Bu nedenledir ki en sağlıklı tercihimiz olmalı "Güzel, Mutlu ve Sağlıklı"...

Figen ACARKAN

Kardeşim bu işin kitabını yazar demiştim!

Dt. Tijen DÜRER

Sevgili adaşım bol satışlar ve piarlar olsun inşallah

Güzel, mutlu ve sağlıklı gerçekten ismi gibi kişilerin sağlıklı ve mutlu olaya giden yolu anlatan bir kitap. Pek çok hastalığın nasıl oluştuğu son derece anlaşılır bir dille yazılmış. Hem sağlık için hem zayıflamak için diyet yapanların yaşam biçimi haline getirmesi gereken tavsiyeler içinde. Akıcı, anlaşılır ve çok önemli bilgiler içeren bu kitabı sağlıklı yaşamak isteyen herkese öneririm.

Aygen YİĞİT

Sevgili Tijen Acarkan’ın hazırlamış olduğu Güzel,mutlu ve sağlıklı isimli eser, hayat yolculuğumuzda bizi taşıyan bedenimize ve ruhumuza iyi gelecek reçeteyi sınıyoruz. Titizlikle derlenmiş bilgiler ve tecrübeyle yoğrulmuş tavsiyeler mesleki  yolumuzu da aydınlatıyor. Varlığımızı oluşturan ve evrenin de parçası olan atomlarımıza kadar sesleniyor. Beslenmenin hücre düzeyindeki önemini vurguluyor geleneksel tıp ögretisiyle  ögrendiklerimize  ekledikleri kuşkusuz onun sevgisiyle yaptığı mesleğinde ürettiklerini gösteriyo.

Sevgili  dostuma gönülden teşekkür ediyor ve başarılarının devam etmesini temenni ediyorum.

Nalan ŞENYÜZ

Ne yazıkkı herkes için tek bir sağlıklı beslenme şekli yok. Ancak sağlıklı olmak yolunda ortak ve en genel doğruların izinde kısa ve uzun   vadede mucizelerin gerçekleşme şansı var.

İşte yüzlercesinin olduğu bir arenada bu kitabın ayrıcalığı ; herkesin kolayca anlayacağı ve uygulayabileceği  biçimde yazılmış olmasıdır. Bu da uzun  bir eğitimden , sayısız  hasta deneyiminden ve taa yüreğinden süzülerek kaleme anlınmasındandır olsa olsa…

Teşekkürler, sevgiyle…

Somer BULUT

Dr. Tijen Acarkan bize “Güzel, Mutlu ve Sağlıklı” kitabında, ruhsal, fiziksel ve duygusal bütünlüğümüzün önemini holistik bakış açısıyla, kendine has akıcı, kolay anlaşılır üslubuyla anlatıyor. Muhabbet tadındaki detaylı ve kapsamlı çalışması, önleyici beslenme konusunda yazılmış ender ve istisnai eserlerden biri olarak literatüre geçecek nitelikte. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını ve şahane fikirleriyle hayatlarımıza dokunmaya devam etmesini diliyorum.

Ellerine, kalemine sağlık Tijenciğim.

Dr. Demet ERDOĞAN

DÜŞÜNÜN! Biz beslenme eylemiyle vücudumuza dışardan bazı maddeler girmesine izin veririz ve vücut aldığı bu maddeleri kullanarak çalışır ve yaşar. Bunu her gün ömrümüz boyunca en az günde 2-3 defa yaparız. Düşünmelisiniz! Bu maddeler bizi sağlıklı kılabileceği gibi hasta da eder. Oysa kişiye özel doğru beslenme (Holistik beslenme) ile GÜZEL görünmeyi, MUTLU olmayı ve SAĞLIKLI kalmayı garantileyebilirsiniz. İşte bu kitap bize tam da bu imkanı sunuyor. Formül bu sayfalarda veriliyor; Holistik beslenme = Güzellik + Mutluluk + Sağlık... İkinizin de ellerine sağlık, bu özel kitabı sağlığımıza kazandırdığınız için, eh bize de bunları okuyup uygulamak kalıyor…

Psikolog Zaza YURTSEVER

Bundan birkaç yıl önce Buchinger Sağlık Orucu Kliniği’nde sınava katıldığımda profesör son olarak ‘peki insanlara bir hafta sağlık orucu yaptırdıktan sonra ne tür bir beslenme biçimi önereceksiniz?’ diye sormuştu. Ben de biraz ironiyle karışık olarak ‘insanlara dilerseniz plastik bile yiyebilirsiniz, yeter ki bu son derece karmaşık konuya girip zihin ve ruh sağlığınız bozmayın diyeceğim’ diye cevap vermiştim. Gerçekten de sağlıklı beslenme günümüz insanının en temel sorunlarından biri haline gelmiş durumda. Uzmanlar birbirinden son derece farklı önerilerde bulunurken insanların kafası her geçen gün daha fazla karışmakta ve inanılmaz bir gıda çeşitliliğinin bulunduğu günümüzde insanlar ne yiyeceklerini bilemez durumdalar. İşte tam da bu karmaşanın ortasında sevgili dostum Tijen Acarkan’ın kitabı bir can simidi işlevi görüyor. Ve arkadaşım ‘Güzel, Mutlu ve Sağlıklı’ kitabında bu son derece karmaşık konuyu akıcı ve anlaşılır bir dille sanki karşımızda oturuyormuş gibi bize anlatıyor. Bugün aynı sınava girseydim profesörün sorusunu ‘Güzel, Mutlu ve Sağlıklı’ olarak cevaplardım.